Kulturní servis Puls

Back Home
Neděle, 07 Únor 2010 02:07

Kniha přežitíDo českých kin přináší nové americké dobrodružné drama „Kniha přežití“. Film bratrů Hughesových má u nás premiéru 11. února a jeho slibnost podtrhává výborné herecké obsazení i dobře propracované ukázky. Osloví vás však i samotné téma a děj příběhu?

 

Dvojčata Allen a Albert Hughesovi spolu v minulosti již nejednou pracovali, mezi jejich společná díla patří například snímek Mrtví prezidenti, Z pekla, nebo New Yorku, miluji Tě!, který se právě promítá v kinech.

Kniha přežití„Kniha přežití“ zachycuje blízkou budoucnost, v níž se odehrála velká válka, pravděpodobně jaderného charakteru. Příběh začíná v období asi třicet let po bojích, nacházíme se na pustém kontinentu, který kdysi býval slavnou Amerikou. Krajinou prochází osamocený muž, Eli (Denzel Washington), cestující skrze opuštěná města a sežehlou zemi, překonává postupně útrapy i nástrahy. Civilizace a společnost, jakou známe dnes, již neexistuje.

 

Systém hodnot se rozpadl, zákony neplatí a lidé se chovají jako dravá zvěř – co si ulovíš, to máš. Shlukují se do tlup, které přepadávají jednotlivce, či menší skupiny. Vraždí se kvůli maličkostem, jako jsou boty, sluneční brýle, mýdlo, i pro věci větších hodnot jako voda, ženy, nebo knihy. Zprvu vás to možná zaskočí a budete bádat, proč se v této necivilizované zemi prahne po literatuře, brzy se ale seznámíte s Carnagiem (Gary Oldman), který pátrá po jedné konkrétní, pomocí níž by ovládl lidstvo.

Eli se stal bojovníkem, nikoli však z vlastní vůle, ale z nutnosti. Touží po klidu a míru, ale musí dojít ke svému cíli, a proto je schopen udělat cokoli. Nebojuje však o vlastní život, ale o naději na lepší budoucnost, ta je ukryta vútrobách jeho batohu, který nikdy neopouští. Co ale před ostatními tak úpěnlivě skrývá a jaké je jeho tajemství?

Kniha přežitíEliho cestu nečekaně překříží krásná Solara (Mila Kunis), Carnegieho adoptivní dcera. Ta je jím od první chvíle fascinována, cítí a vnímá, že je jiný než ostatní, proto se rozhodne jej následovat. Doufá, že společně s ním najde lepší život. Brzy však pozná, že cesta není tak jednoduchá, jak se zpočátku zdála a naopak se stává smrtelně nebezpečnou.

 

„Kniha přežití“ má velmi zajímavé zpracování. V příběhu je mnoho zvratů a překvapivých momentů, které divák nečeká, díky čemuž je zaručené, že se nebude nudit. Z čeho můžete být trochu otráveni, je skutečnost, že se do filmů pomalu začíná vtírat reklama. Nebuďte tedy zaskočeni, až se ve vyprahlé poušti objeví z čista jasna pytlík z nejmenované restaurace.

Svým tématem je film zajímavý, protože nabízí něco zcela nového. Herecké obsazení je velmi vhodně zvolené, bojové scény dobře zpracované a dohromady vše působí příjemným dojmem. Trochu bohužel pokulhávají detaily, které nejsou v příběhu osvětleny, nechávají diváka tápat a nakonec je jen na jeho volbě, co si z toho nakonec vyvodí. Jedinou otázkou zůstává, jak bude film přijat společností? Hlavní tematika se totiž týká bible, a tak je dost pravděpodobné, že se utvoří dva tábory – odpůrců a jeho fanoušků.

 


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Falcon

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

© 2021 Kulturní servis Puls
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
Mobile version by Mobile Joomla!