Kulturní servis Puls

Back Home
Pátek, 27 Listopad 2009 13:19

chinaski Jedna z nejpopulárnějších českých poprockových kapel bavila uplynulé dva měsíce své fanoušky na turné nazvaném „Klubový speciál“. Zvláštní byly koncerty hlavně škálou vybraných písniček, které šly od nejstarší desky po nejnovější kusy. Na závěr celé šňůry se Chinaski třikrát podívali do pražského Music Baru, do svého tradičního klubu a po dvě hodiny bavili sál vyprodaný příznivci různého věku.

 

Když jsem byl před deseti lety na svém prvním koncertu kapely Chinaski, kde jinde než v Lucerna Music Baru, stáli na pódiu z nynější sestavy pouze frontman Michal Malátný a kytarista František Táborský. Natolik se sestava proměnila. A právě na svou historii se „čínští lyžaři“ nebo, chcete-li „Umělci z Prahy“, ve svém právě končícím turné „Klubový speciál“ zaměřili.

chinaski Během října a listopadu odehráli Chinaski třináct koncertů, třikrát po sobě se představili v Praze, a dalších deset vystoupení měli v různých městech napříč republikou. Tak jako všude, i ve středu 25. listopadu překvapili členové populární skupiny své fanoušky playlistem svého představení. Mnohé z písniček, které zaznívali v první polovině koncertu, jste mohli naposledy slyšet tak před těmi deseti lety. Zazpívat si naživo skladby jako „Moc toho nevim“, „Coura“ nebo „Chci se bavit“, to se často nepoštěstilo.

Malátný naznačil, že v začátcích měla kapela pro své písně jen tři témata: Pivo, holky a panáky. Což následně doložil letitým punkovým hitem „Punčocháče“. Ty mu také během hraní přistály na kytaře. Na pódiu postupně ještě létalo několik dámských tílek, či triček, neboť lídr Chinaski v úvodu zmínil, že si zapomněl své oblíbené triko a požádal publikum o nějaké k zapůjčení. Z toho, co mu však nabízely fanynky, si ale mohl sotva vybrat.

Postupně se skupina prokousávala do nového století, lídr kapely průběžně vyjmenovával nejen jednotlivá alba, ale vzpomínal také na personální změny, čímž nenápadně představil celé současné složení kapely. Došlo tak i na „Kláru“ v němčině, nebo na skladbu „Rádio Bubeneč“. Průřez hudební tvorbou se pak velmi rychle dostal do dob nedávných. Z alba „Originál“ zazněla jen jedna píseň, podobně jako z výběrového CD kapely.

chinaskiTo už se ale Chinaski vraceli k poněkud typičtějšímu pojetí koncertů, a tak si fanoušci přišli na opravdové hity provařené médii, jako „1970“, „Tabáček“ (v akustické podobě), „Vedoucí“ či „Hvězdy nad hlavou“ z „Autopohádek“. Milým zpestřením pak byl křest projektu Chinaski: NĚMÉ „BEST OF“, který se skládá z fotek v časopise Instinkt. Jednotlivé fotografie představují určité scény z písní kapely a k vidění byly přímo ve foaye Music Baru.

Celý koncert pak finišoval písněmi „Slovní pyrotechnika“, zcela novou nedodělanou skladbou a hity „Zadarmo“ a „Vrchlabí“. Dvouhodinové představení se povedlo náramně a Chinaski dokázali, že na koncertních pódiích, ať už jakkoliv velkých, to umí rozbalit skvěle. Tečkou byla tradiční „Vinárna u Valdštejna“. V tomto programu však trochu charakteristicky uzavírala kruh a opět tak vrátila čas o deset let zpět. Tak jak jsem v Music Baru poprvé stál i já.


Text: Pavel Urban
Foto: Oficiální foto interpreta




SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Dara Rolins oslavila s fanoušky Vánoce už v listopadu
Nová deska černého hiphopera z Bronxu je tu

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

© 2024 Kulturní servis Puls
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
Mobile version by Mobile Joomla!