Kulturní servis Puls

Back Home
Pondělí, 12 Prosinec 2011 08:50

Abba StarsTato česká skupina patří k nejlepším světovým revivalům, jaké jste kdy mohli vidět a slyšet. Svědčí o tom kromě získaných ocenění také pravidelná zahraniční vystoupení a rozrůstající se počet jejich příznivců. Dan Dobiáš, zakládající člen, který mimo jiné hraje na kytaru a zpívá, nám v exkluzivním rozhovoru prozradil, co má jeho kapela za sebou a jaké jsou její vyhlídky do příštího roku.Dane, skupina ABBA STARS existuje již sedm let, kam se podle vás za tu dobu posunula a čím si prošla od svého začátku?

„Shledáváme, že naše oblíbenost stoupá. Začínali jsme na amatérské bázi, z legrace. Pak si nás začali objednávat pořadatelé z celé České republiky a následně také z Evropy. Kolem roku 2004 byl velký hlad po revivalech, my jsme byli jedni z mála, kdo se tomu v té době věnoval. Rychle se rozkřiklo, že to děláme dobře, takže se nám kariéra rozjela tak nějak sama od sebe. A díky tomu jsme se dostali tam, kde jsme dnes. Pak nás oslovila produkce z Německa a my jsme vyrazili na roční turné. A pak následovalo turné po Francii."

Abba StarsJak byste zhodnotil vaši letošní sezónu?
„Tento rok naše kapela fungovala standardně, to znamená, že stihla okolo sto nebo sto dvaceti koncertů. Na jaře 2012 nás čeká jubilejní tisící koncert."

Zmínil jste, že jste měli možnost vystupovat také v zahraničí, kde všude jste koncertovali a do jaké země jezdíte nejčastěji?
„Nejvíce hrajeme ve Francii, tam máme fanoušky a stálé zázemí. Zde hrajeme velké open air koncerty, na které jezdíme vždy v létě v období od června do září. Byli jsme ale i v Rakousku, Libanonu, Maďarsku, Karibiku, na zámořské lodi Costa Magica, která plula týden z Malagy do Itálie, zde jsme účinkovali dvakrát."

Ve svém portfoliu uvádíte, že ABBA STARS jen během prvního roku od svého založení odehrála na sto představení a zúčastnila se přehlídky revivalových skupin ABBA ve Švédsku. Povězte nám o této akci více.
„Účastnili jsme se přehlídky, která se ve Švédsku konala v roce 2005. Sjelo se tam tenkrát, myslím, dvanáct ABBA revivalů z různých zemí. Ty pak předvedly svá vystoupení. Nebyla to soutěž, nešlo o to, kdo z nás je nejlepší. Kromě skvělého zážitku jsme si z toho odvezli i mnoho zkušeností a inspiraci, jak dělat některé věci lépe. Což se nám pak určitě zúročilo. Za své hovoří například soutěž, do níž jsme se zapojili v roce 2009 v Paříži. FR1 hledala nejlepší dvojníky světa a my jsme vyhráli 1. cenu v kategorii Zpěváci."

Hráli jste od té doby ještě znovu ve Švédsku? Plánujete vyrazit na přehlídku ABBA revivalových skupin znovu?
„Rádi bychom se vrátili do Švédska, ale v současné době už tam existuje přímo jejich vlastní revival, takže je těžší se tam k nim dostat. Naši skupinu by musel někdo oslovit."

Abba StarsJe nějaký rozdíl mezi tím, když vystupujete v zahraničí a v České republice?

„V zahraničí hrajeme na rozdíl od domácích představení s velkou kapelou. Pro představu to vypadá asi takto – na menších akcích vystupujeme ve čtyřech na halfplayback bez hudebního doprovodu. S živou kapelou jsme doplněni o kytaru, klávesy, bicí, bubny, dvě vokalistky, basu a případně ještě o tři lidi dechové sekce. Velká sestava tedy tvoří zhruba jedenáct lidí. V minulosti se nám ale už poštěstilo i to, že jsme měli možnost ve Francii vystupovat se symfonickým orchestrem, kdy nás bylo na jevišti kolem čtyřiceti."

Jaké jsou vaše vyhlídky do budoucna, co plánujete v nadcházejícím roce 2012?
„Plánujeme natočit novou desku, odhaduji, že by měla vycházet v únoru. Zatím máme na svém kontě dvě alba - The Best', obě byla zlatá. Novinka bude obsahovat šestnáct skladeb, první část bude rocková a popová, druhá pak v akustických verzích. V březnu a dubnu chceme udělat speciální turné po České a Slovenské republice, které bude obsahovat asi třicet koncertů. V létě se pak opět chystáme vyjet na turné po Francii. Jeden z koncertů pak budeme natáčet a bude zdarma na Youtube, aby ho vidělo co nejvíc lidí. Věřím, že to bude mít mnohem větší efekt, než kdyby si ho naši fanoušci museli kupovat na DVD."

Čím bude zmiňované speciální turné jiné?
„Letos bychom chtěli nechat vyrobit scénu, na které vystupovala ABBA, když jeli na světové turné. Tu chceme zachovat, protože je pro fanoušky nejznámější. Dále plánujeme předělat sedm nebo osm nejklasičtějších hitů do nového, trochu folkového, kabátu v akustickém stylu. Ty pak na koncertech promícháme se současnými písněmi, které hrajeme. Máme šest kostýmů, ve kterých vystupujeme a nyní máme nově hotová kimona."

Na koncertech hrajete především nejznámější skladby od ABBY, plánujete rozšiřovat svůj repertoár také o méně známé písně?
„Na vystoupeních se musí hrát známé songy, protože na ty méně zásadní se lidí míň chytají. Pokud je na koncertech čas, tak ty písně hrajeme, ale máme vytipovaných patnáct skladeb, které jsou opravdu zásadní a u publika žádané. V Německu a ve Francii se však repertoár koncertů obměňuje podle dané země. Jak se říká, jiný kraj, jiný mrav a to platí i u posluchačů – každý národ má své oblíbené písně."

Abba StarsČemu se věnují členové skupiny ABBA STARS, když zrovna nevystupují na koncertech?
„Hnědovlasá Beata vyučuje malé děti zpěvu a v současné době vyrazila na turné s Petrem Kolářem. Michal Vaněk alias Beny hraje závodně druhou ligu v ping pongu. Blonďatá zpěvačka Petra dříve zpívala po boku dnes již zesnulého Petra Muka a dlouho jí trvalo, než se ke zpívání vrátila. Já mám nahrávací studio a také se věnuji činnosti v umělecké agentuře, kde zastupujeme například Lucii Vondráčkovou nebo Marka Ztraceného."

Prozraďte nám, fungují vztahy ve vaší kapele dobře?

„Všechno je prima. Jezdíme spolu na dovolené, na lyžování a podobně. Ze začátku jsem se bál, že bude trochu problém s ženskýma v kapele, ale když se potkají pohodoví lidi, tak je vidět, že to funguje, jak má."

Jak se zrodil nápad na založení kapely a co vedlo k tomu, že jste se vy čtyři dali dohromady?

„S Michalem jsme spolu hráli už před patnácti lety ve skupině, holky jsme našli v Praze na konzervatoři. S Beatou jsme se setkali na večírku. Pak jsme hledali ještě blondýnku, abychom byli kompletní. Petru jsme znali od Petra Muka, po jeho smrti byla bohužel bez práce, proto jsme ji pak zkusili oslovit a vyšlo to."

Čemu jste se věnovali v poslední době?

„Natáčeli jsme na českém zámku Barona Chyše. Majitelé zde žijí tak, jak se zde žilo v dřívějších dobách a mají tu i pivovar. Vznikal zde videoklip k písni Dancing Queen'. ABBA tenkrát natáčela takový zajímavý klip a zpívali ho anglické královně a její rodině. Chceme to udělat v obdobném duchu, bude to na bázi sitcomu, na konci zjistíte, že královna je fanouškem ABBY. Historické kostýmy od výtvarníka Romana Šolce nám na natáčení zapůjčilo Divadlo Broadway."


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: ABBA STARS


 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

© 2024 Kulturní servis Puls
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
Mobile version by Mobile Joomla!