Kulturní servis Puls

Back Home
Pátek, 18 Prosinec 2009 22:04

výstava Vánoce s vůní dřeva Tradiční výstava Vánoce s vůní dřeva, která letos slaví už třicáté pokračování, nabízí nezaměnitelnou atmosféru pravých staročeských Vánoc. V podzemních prostorách pražské Betlémské kaple jsou k vidění skutečné skvosty jako vyřezávané betlémy, ale i skutečné mlýnské kolo.

 

Rozsáhlá expozice je k vidění už od 28. listopadu, ale nyní před Vánocemi, nebo během nich, je ideální čas podívat se na to, jak dřevo ovlivňovalo lidi v minulosti a co všechno se z něj, ale i z jiných materiálů, dá vytvořit. Hned po příchodu do podzemí Betlémské kaple na vás dýchne vánoční atmosféra. K vidění jsou hlavně vyřezávané betlémy, v nichž jsou figurky různě veliké, z všelijakých druhů dřeva, ale i různě barevné.

 

výstava Vánoce s vůní dřevaKdo by však čekal, že uvidí jen dřevěné betlémy, pak se mýlí. Na výstavě dostaly prostor také jiné materiály. Například keramika, vosk, perníky, kůže či kukuřičné šustí. Zaujmou však i ozdoby ze slámy nebo z korálků. Ačkoliv si většina z nás dokáže představit tradiční podobu betlému, tak tady je možné najít také veselý Provensálský betlém od Jaroslava Lišky, ale i hýbající se od Jana Prokopa.


Když už byste si mysleli, že vás na výstavě nemůže nic překvapit, pak vás z míry vyvede například žížalník z větví vrby, strážní andělé, nebo skutečné mlýnské kolo, které se točí na vodě. Při odchodu si pak můžete také zakoupit některé vánoční ozdoby a předměty spjaté s těmito svátky. Vánoce nejsou jen shon za dárky a úklid. Užít si jiný pohled na věc můžete právě na výstavě Vánoce s vůní dřeva v Betlémské kapli. Vstupné je lidové, jen 50 Kč, zlevněné pak za polovinu. Na návštěvu máte čas až do 3. ledna příštího roku.Text: Pavel Urban
Foto: Pavel Urban
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
České filmové loutky: Jak ožívají pohádky

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

© 2020 Kulturní servis Puls
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
Mobile version by Mobile Joomla!