Kulturní servis Puls

Back Home
Neděle, 24 Leden 2010 13:50

výstava Herbert Tobias, galerie RudolfinumBývalý slavný německý fotograf Herbert Tobias je díky retrospektivní výstavě v Rudolfinu představen české veřejnosti. Jeho černobílé snímky budí i s odstupem desítek let rozruch a diskuze. Tobias se netajil svou homosexualitou a odvážné postoje promítl také do svého díla.


Herbert Tobias se narodil 14. 12. 1924 v severoněmeckém městě Dessau. Už jako desetiletého ho bavilo focení, ovšem skutečná dráha fotografa začala až v roce 1943. To byl jako mladý voják na východní frontě v Rusku a svým netradičním pohledem zvěčnil smutnou situaci druhé světové války.

výstava Herbert Tobias, galerie RudolfinumRusko je jednou z deseti sekcí retrospektivní výstavy v prostorách Rudolfina. Další z nich je Divadelní inscenace. Tomuto „řemeslu“ a dětskému snu se věnoval po válce. V padesátých letech žil Tobias tři roky v Paříži se svým partnerem Dickem. Svou homosexualitu dával veřejně najevo a z Německa musel kvůli tomu odejít. V jeho vlasti bylo takové jednání považováno za trestný čin.

Právě padesátá léta byla nejplodnějším obdobím jeho tvorby. Následky rozbombardovaného Berlína v oddíle Trosky - Děti - Stavba zdi jsou smutné a působivé i dnes. Tobias fotografoval hlavně muže, umělce či manekýny. Objevil například mladou modelku Nico, pozdější zpěvačku Velvet Underground.

V sedmdesátých letech dostal slavný fotograf po letech odmlčení opět prostor realizovat své sny. Fotil mužské akty pro gay časopisy a nabízel tak ve svých snímcích otevřenou nahotu. K fotkám navíc psal i vlastní texty a na poli homosexuálů sklízel velké úspěchy. V srpnu roku 1982 umřel Tobias na AIDS a svou tvorbu odkázal Berlinische Galerie, která postupně sesbírala celé dílo. Rozsáhlou výstavu Tobiasových fotografií můžete v Rudolfinu navštívit až do 28. března. Vstupenku pořídíte za 120 Kč.

 


Text: Pavel Urban
Foto: galerie Rudolfinum




SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Nejen dřevěný Vánoce můžete zažít v Betlémské kapli
České filmové loutky: Jak ožívají pohádky

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

© 2021 Kulturní servis Puls
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
Mobile version by Mobile Joomla!